Yeni Akım Örgü Bebek Kundak Battaniyesi Modelleri 2019 2020

Bu yazımızda siz değerli okurlarıma, örgü bebek kundak battaniyesi hakkında birkaç bilgiler vermeye çalışacağım. İşime yaramaz demeyin at çöpe dediğimiz her şeyin zamanı geldiğinde keşke atmasaydım dedirttiğini unutmayın.

Geçmişten günümüze kartopu gibi yuvarlanarak kendine katabildiği kadar katarak büyüdüğü gibi ismi ve işlevsellikleri değişmese de model olarak değişiklikler gösterebildiği, annelerimizin doğar doğmaz kundakladıkları tam olarak onların da neden böyle yaptıklarını bilmediği, büyüklerinden öyle gördükleri için devam ettirdikleri eski bir gelenektir.

Bir dönem tüm yeni doğan bebekler doğumdan sonra aylarca kundaklanırken, sonradan kalça çıkığına eğilim yaratması nedeni ile tıp otoriteleri tarafından yasaklandı. Oysa günümüzde, özellikle de batı ülkelerinde uygun şekilde kundaklamanın onların uyku alışkanlıkları için faydalı olduğu vurgulanıyor ve kundaklanması öneriliyor, hatta özel bezleri ve örtüleri pazarlanıyor. Yeni doğum yapan annelerin de tabi ki aklı karışıyor.

Yapılan çalışmalarda, bebeklerin daha çabuk uykuya geçtikleri, daha uzun ve rahat uyudukları görülmüştür. Kolların sarılması bebeklerde sık görülen moro refleksi denen sıçrama tarzındaki hareketleri azalttığı için sık uyanmayı da engellemekte ve uyku kalitesini artırmaktadır. Kundaklama rahat uyuyan çocuklar için çok gerekli olmasa da özellikle gazlı, huzursuz, gelecekte uyku problemlerine aday çocuklarda çok işe yaramaktadır.

Sıkı sıkı yapılan kundağın tek zararı kalça çıkığına neden olması değildir, Bebeğin vücut ısısının çok artabileceği, çok sıkı kundak ile solunum hareketi de kısıtlanarak daha sık alt ve üst solunum yolu enfeksiyonu görülebileceği Tüm bu olasılıkları, kundağın gevşekliğini ayarlayarak ve sık ısı kontrolü yaparak önleyebilirsiniz. Yapacağınız örtünün, mümkün olduğunca terletmeyen, doğal malzemeden yapılmış olmasına özen göstermelisiniz.

Peki doğru bir kundak nasıl yapılmalı?

*Hazır olanları kullanabileceğiniz gibi, pamuklu bir battaniyeyi de bu iş için kullanabilirsiniz.
*Önce battaniyenin üst ucunu üçgen şeklinde içe katlayın.
*Bebeğinizin boynu, battaniyenin ucuna gelecek ve baş açıkta kalacak şekilde bebeğinizi üstüne yerleştirin.
*Bir kolu gövdesine yapışık şekilde ürün ile sararak, battaniyenin ucunu gövdesini sarıp sırt altına sıkıştırın.
*Alttaki ucu, bebeğinizin bacak arasından geçirip bu kıvrık olan yerin altına sıkıştırın.
*En son olarak da diğer kolunu açıkta kalan uç ile sarıp, gövdesini çapraz yapıp yine sırt altına sıkıştırın.

Yeni doğan kundak battaniye yapımı:

Yapmaya yüz yirmi ilmek ile başlayın ve iki parça olacak şekilde örün. Ön parçayı yaparken de beş diş haraşo örün. Haraşoları örme işlemi bittiğinde düz örgüye geçin. Modelinizin sağ ve sol kısımlarından 10’ar ilmek haraşo örün.

Orta kısımlarda ilk otuz ilmek birinci renk, diğer otuz ilmek ise ikinci renk olmak üzere düz şekilde örün. Bu şekilde elinizin boyutu kadar örün ve sayıyı aklınızda tutun. Sonrasında ise ilk 30 ilmeği ikici renk ve sonraki 30 ilmeği ise birinci renk ipiniz ile örerek mozaik bir kare elde edene kadar örün, sıra sayısını unutmamanız bu kısımda önemli.Ön yüzümüzü bitirirken 5 diş haraşo ekleyin.

Arka yüzü örerken göz kararıyla ön yüzden biraz daha uzun olacak şekilde örün. Arka yüzeyde de bir mozaik örmektense tek bir renk uygulamak daha şık duracaktır. Şapka için iki üçgen örüp dikerek birleştirin ve birleştirdiğiniz büyük parçaya dikin. Süsleme için mozaiğin üzerinde çalışabilirsiniz, haraşo modeline isterseniz düğmeler dikebilir değişik bir hava katabilirsiniz.

Çok Aranan Örgü Bebek Tulum Modelleri 2019 2020

Kolay Örgü Bebek Etekleri 2019 2020 Modası